Okres Blansko


Daniel Rubeš BLANSKO (BK). Dnešní díl s pořadovým číslem 101 je nejenom tím, s nímž začínáme již druhou stovku profilů sídel, ale také tím, v němž se v našem seriálu medailonků o hradech, tvrzích, zámcích a zříceninách, které najdeme v okruhu třiceti kilometrů od humen Znojemska loučíme s okresem Blansko, kam až náš vymezený radius na jižní Moravě zasahuje.

Odbornými nebo amatérskými kastelology je na okrese Blansko zaevidováno bezmála na osm desítek sídel, respektive lokací, o nichž lze najít, ať již v nejrůznějších mapových podkladech nebo nejrozličnějších publikacích včetně oficiálního soupisu nemovitých kulturních památek nějakou zmínku o jejich existenci. A osmina z nich, tedy jen nepatrný zlomek ze sídel Blanenska, leží v námi prozkoumávané vzdálenosti tří desítek kilometrů od hranic našeho okresu. Ve zveřejněných dílech našeho seriálu jsme tedy Vám, našim čtenářům i všem fanouškům sídel, proto z blanenského okresu přiblížili dějinné osudy jednoho hradu, půl tuctu zámků a shodně po dvou tvrzích a zříceninách. V jihozápadní části Blanenska leží dnes v obci Svinošice soubor více než dvou desítek soukromých rodinných domů, jenž vyrostl z areálu tvrze; na jihu okresu Blansko potom zámek Adamov, v jehož těsné blízkosti lze navštívit i Nový hrad nebo zříceniny Zadní Ronov i Olomučany; a v blanenské jihovýchodní části pak na katastru Křtin tři zámky. Trojicí památkových objektů zmíněných v našem cyklu oplývá i samotné okresní město, které je sice již dál než stanovený vzdálenostní limit, ale kam jsme dle pravidel na návštěvu také museli zavítat; a ne nadarmo, když zde kromě vyhlášeného i dobře známého areálu starého zámku přibyl čerstvě na seznam nemovitých kulturních památek České republiky jak zámek nový, tak po potvrzujících archeologicko - dendrochronologických výzkumech z nedávných let též areál tvrze na Starém Blansku.

Návštěvu Blanenska jsme v našem seriálu zahájili na sklonku loňského roku a protože o svátcích slaví své jmeniny Adam, přineslo naše vánoční číslo profil zámku Adamov. Na Nový rok a se startem další dekády tohoto století pak byl stylově otištěn medailonek nového zámku Křtiny. S koncem zimy a s příchodem jara, kdy jsou v terénu stále ještě dobře patrné zříceniny hradů, jsme přiblížili Olomoučany i Zadní Ronov. Letošní velkou prázdninovou sezonu jsme začali na Novém hradě u Adamova, který se veřejnosti zpřístupňuje jen o víkendech tohoto vymezeného času roku a pak už přišly na řadu i ty areály, které nápor turistů znají i dobře zvládají celoročně, což jsou staré zámky ve Křtinách a v Blansku.

A propos, posledně zmíněné objekty jsou pro oblast turismu či cestovního ruchu tím nejideálnějším cílem, i když za krátkou návštěvu stojí v okrese Blansko vyjma adamovského zámku a svinošické tvrze všechny námi připomenuté zbývající lokality. Nutno je nyní také připomenout, že žádný opravdový fanoušek profánních sídel by neměl ani opominout, zastavit se u zámku Dřínová, který se pravděpodobně již brzy změní v nové moderní obytné a multifunkční centrum, čímž svou stávající podobu navždy ztratí.

Po tři čtvrtě roce a po jedenácti dílech z Blanenska se naposledy v našem seriálu presentuje tento jihomoravský okres. Ať jsme vám z blanenského okresu přiblížili stavby významné a umělecky i historicky hodnotné nebo jen pár zbylých kamenů či torza zdí z kdysi významných sídel, popř. jen standardní rodinnou zástavbu obyčejných domů, věřte, že pro všechny z nich tu je důvod vynést jejich dějinnou úlohu znovu na světlo denní a na moment připomenout jejich existenci.

Ano, dnes se již na stránkách Znojemského týdne po dvanácté a naposledy loučíme s vybranými památkami okresu Blansko. Zároveň tak využíváme poslední možnost vyslovit své díky za pomoc při realizaci na tomto projektu pro vedení dotčených společností, firem, obcí, městysů i měst, stejně jako Muzeu Blanenska

Zdroj: Znojemský TÝDEN (www.znoj-tyden.cz) 16. srpna 2021